Alb-violeții se impun în partida dintre argeșeni. Alb-albaștii au lasat o impresie foarte bună, arătând că se pot bate pentru play-off-ul Ligii a III-a.

ECHIPA

15 august 2024

ARO CÂMPULUNG – FC ARGEȘ PITEȘTI 1 – 2 (0 – 1)
Au marcat: Troană (81) / Ghiocel (15), Buhaceanu (46)
ARO Câmpulung: Iannis Mușat – Laurențiu Robu (min. 80 – Grecu), Cosmin Oprean (cpt), Tiberiu Giuroiu, Denis Răduță, Maeda Lime, Luis Bunel (min. 58 – Pia), Claudiu Pleșa (min. 73 – Durdun), Antonio Burnaz (min. 58 – Jarca), Vlad Tudor (min. 58 – Troană) și Gabriel Jenaru. Antrenor: Ovidiu Tică
Rezerve: Vlad Cîrstea – Rareș Grecu, Bogdan Mosoiu, Bobi Grancea, Mario Durdun, Denis Pia, Darius Șerban,  Dragoș Troană și Ianis Răuță.
FC Argeș: Cătălin Straton – Florin Borța, Mario Tudose, Costin Ghiocel, Ionuț Rădescu, Kevin Doucoure, Alexandru Dinoci, Valentin Buhăceanu, Patrick Dulcea, Yanis Pîrvu și Erik Gronner.
Antrenor: Nicolae Dică
Rezerve: Denis Onceascu – Marius Briceag, Gomes Garutti, Raul Ailenei, Marco Dică, Andrei Stoica, Andrei Dima, Petrișor Petrescu și Robert Moldoveanu.
Arbitri: Busi Cătălin (Râmnicu Vâlcea) – Şchiopeţ Claudiu (Braşov) și Neagu Gabriel (Călăraşi)
Delegat de joc: Nistor Laurenţiu Dumitru (Moreni)
Observator arbitri: Dumitru Robert (Sfântu Gheorghe)

Astăzi, 15 august, într-o zi de mare sărbătoare, Baza Sportivă ”Sola Gratia” din Dragoslavele a fost neîncăpătoare la partida din turul al treilea al Cupei României la fotbal, dintre ARO Câmpulung și FC Argeș. Peste 1000 de suporteri argeșeni, musceleni și piteșteni, au facut spectacol în tribunele stadionului unde s-a desfășurat partida. Înainte de această partidă, muscelenii au jucat 2 tururi în competiția KO, trecând mai întâi de Flacăra Moreni (4-2), prin golurile marcate de Antonio Burnaz (3) și Vlad Tudor și apoi de FC Pucioasa (scor 3-0), după reușitele lui Vlad Tudor, Cosmin Oprean și Claudiu Pleșa. Pentru piteșteni, acest meci, reprezenta prima partidă din acest sezon de Cupă.

În primul sfert de oră, cele două echipe reușesc să se anuleze reciproc, însă experiența piteștenilor își spune cuvântul, iar în minutul 15 al partidei Costin Ghiocel, deschide scorul dintr-o centrare perfectă a lui Alexandru Dionici. Până la pauză, muscelenii reușesc să-i blocheze pe piteșteni, portarul echipei noastre, Iannis Mușat având două interveniții miraculoase la ”capul” lui Mario Tudose și la șutul atacantului Valentin Buhăceanu.

Imediat după pauză, Valentin Buhăceanu, majorează diferența pe tabela de marcaj, ducând scorul de 2-0. Chiar și așa, jucătorii de la poalele Mateiașului, arată ca au valoare și ratează în câteva rânduri să reducă din diferență. În minutul 58 al partidei, staff-ul echipei noastre, îi introduce pe teren pe Denis Pia, Andrei Jarca și Dragoș Troană, acesta din urmă reușind să reducă din diferență în minutul 81 în urma unei greșeli a portarului Cătălin Straton, care respinge în față o minge șutată de Gabriel Jenaru din lovitură liberă. În minutul 90 al partidei, Albert Jarca, are șansa de a trimite meciul în prelungiri, însă Straton este la post.

Partida se încheie cu victoria alb-violeților, însă alb-albaștrii lăsând o impresie foarte bună. Chiar dacă au pierdut, muscelenii au câștigat o echipă, o echipă care se poate bate la play-off-ul Ligii a III-a.