Evoluția jucătorilor noștri la primul joc în fața propriilor spectatori din acest sezon de Liga 3 a fost una bună, pe alocuri chiar foarte bună, însă la fel ca și la Tg. Cărbunești, tinerii jucători s-au întrecut în ratări! Burnaz, Oprean și Jenaru au fost aproape de a deschide scorul însă toți au lovit bara porții adverse din poziții foarte bune! La rândul lor, oaspeții au avut momente bune în joc lovind și ei bara porții prin Mitulețu! Astfel, dacă pe tabela de marcat a fost la finalul primei reprize a fost 0-0, la bare scorul a fost favorabil echipei noastre: 3-1!
Însă cum o ratare uriașă sau o bară punctează numai la impresie artistică, oaspeții au reușit mai mult, deschizând scorul în minutul 64. A fost, o aruncare de la margine, căpitanului Cosmin Oprean a luftat inexplicabil, iar de această greșeală a profitat experimentatul Alex Cioabă (28 de ani) care a marcat cu un șut la colțul lung! A fost singurul gol al partidei, deși ratări am consemnat în continuare la ambele porți. Poate cea mai mare s-a consumat în minutul 90+5, atunci când Bobi Grancea a șutat peste poartă din 6m și din poziție ideală de a restabili egalitatea.
După două meciuri disputate, ARO Câmpulung punctează la impresia artistică, prin joc și ocazii, însă rămâne fără punct obținut și fără gol marcat!

”Din păcate pentru noi, foarte multe situații ratate… Dacă am sta să le numărăm ar fi cinci-șase ocazii incredibile ratate, plus greșeala pe care am făcut-o la golul primit, au făcut diferența… Poate tinerețea astăzi și-a pus amprenta, dar una peste alta, din astea două jocuri trebuie să luăm tot ce a fost pozitiv. Au fost două jocuri pe care le-am controlat, dar scorul nu a fost în favoarea noastră” – Ovidiu TICĂ, antrenor principal ARO Câmpulung

ARO CÂMPULUNG – ACSO FILIAȘI 0-1 (0-0)
A marcat: Alex Cioabă (min.64)
ARO CÂMPULUNG: Mușat – Răduța, Giroiu, Oprean, Robu (min.46 Grecu) Bunel (min.62 Pia), Burnaz (min.85 Troană), Pleșa, Jarcă, Jenaru, Durdun (min.79 Grancea). Antrenor: Ovidiu Tică
ACSO FILIAȘI: Pena – Sârbu, Dina, Mitulețu, Calu, Armașelu, Trancă (min.60 Guță), Rogoveanu, Vîlcică, Cioablă (min.68 Dogaru), Ciucă (min.74 Hrelea). Antrenor: Victor Naicu
Arbitri: Cătălin Buși (Rm.Vâlcea) – Radu Petrișor Moldovan (Sâncraiu de Mureș) și Marius Cristian Cherteș (Tg.Mureș)