Cu 16 puncte acumulate din 18 posibile în ultimele 6 partide disputate, ARO Câmpulung, urcă pe poziția a treia a clasamentului Ligii a 3-a. O parte dintre elevii din echipa de robotică, WHATT`s UP, de la Colegiul Național Dinicu Golescu au fost premiați de conducerea clubului ARO Câmpulung. Fostul internațional, Gabi Tamaș, a fost la partida de astăzi de la Dragoslavele și a fost impresionat de condițiile de la club

 

ECHIPA

08 mai 2024

 ARO CÂMPULUNG – CS PĂULEȘTI 2 – 0 (1 – 0)

Au marcat:  Șerban (2), Măzărache (73) 

ARO Câmpulung: Alexandru Silveanu – Laurențiu Robu (min. 78 – Răduță), Cosmin Oprean (cpt), Bogdan Chiper, Rareș Grecu, Mario Durdun, Eduard Niță (min. 78 – Bunel), Mihai Nițescu (min. 46 – Pia), Darius Grigore,  Darius Șerban (min. 58 – Măzărache) și Gabriel Jenaru (min. 83 – Grancea).

Antrenor: Ovidiu Tică

Rezerve: Iannis Mușat – Darius Vasilescu, Luis Bunel, Bobi Grancea, Rareș Marinescu, Denis Răduță, Denis Pia, Antonio Papuc și Simon Măzărache

CS Păulești: Narcis Nedelcu – Marian Țugui, Marius Dumitru, Alexandru Ștefan, Cristian Vasile, Marian Mihai, Ionuț Pârvu, Alberto Pinescu, Gabriel Dumitrașcu (cpt), Cătălin Comnoiu și Cristian Ardeleanu

Antrenor: Ionuț Neagu

Rezerve: Raul Dumitrescu – Leonard Preda, Adrian Banu, Tudor Catargiu, Ștefan Cojanu, David Negreanu, Antonio Salameh și Nini Popescu

Arbitri: Perju Alexandru Ionut (Galaţi) – Ungvari Levente (Haghig) și Biro Zsolt (Belin)

Delegat de joc: Gherghe Alexandru (Făgăraş)

Observator arbitri: Cantemir Constantin (Făgăraş)

În cea de-a doua etapă a returului play-out-ului Ligii a III-a, Seria a IV-a, ARO Câmpulung, a primit vizita lanternei roșii, CS Păulești. Înainte de debutul partidei, conducerea clubului ARO Câmpulung, a preamiat cu materiale promoționale cu însemenele echipei o parte dintre elevii din echipa de robotică, WHATT`s UP, de la Colegiul Național Dinicu Golescu din Câmpulung ce au reprezentat cu succes România la Campionatul Mondial de Robotică ce s-a desfășurat în Statele Unite ale Americii, de unde s-au întors cu trofeul Alianței Finaliste pe Divizie. Cei patru componenți ai echipei de la Dinicu Golescu ce au susținut echipa noastră sunt: Luca Sălcescu, Alex Andreescu, Adelin Voicu și Mihai Maricuțu.

O altă prezență semnificativă la partida de astăzi a fost prezența fostului internațional român, cu 67 de prezențe în echipa națională a Romaniei, Gabriel Tamaș, care a facut poze cu suporterii prezenți la meci.

Partida de astăzi a fost una fără istoric, echipa noastră, dominând această partidă din primul până în ultimul minut. Pentru această partidă, staff-ul echipei noastre, a luat decizia de a-l introduce din primul minut pe Darius Șerban, unul dintre protagoniștii etapei trecute cand a obținut o lovitură de pedeapsă la două minute după ce a intrat pe teren. Încă o dată, decizia antrenorilor Ovidiu Tică și Petre Iliescu, a fost una inspirată, deoarece Șerban a deschis scorul încă din minutul 2 al partidei. După deschiderea scorului, jucătorii echipei noastre, au continuat să atace și au ratat de mai multe ori șansa să majoreze scorul, mai întâi printr-o incursiune a fundașului stânga, Laurențiu Robu și mai apoi prin Mihai Nițescu și Darius Grigore.

Imediat după pauză, golgeterul echipei noastre, Darius Grigore, reușește să introducă mingea în poartă, dar reușita acestuia este anulată pe motiv de offside. În minutul 62, Laurențiu Robu ia o acțiune pe cont propriu, dar mingea trimisă de el, lovește bara transversală a porții apărate de prahoveanul Narcis Nedelcu. Zece minute mai târziu, Denis Pia este faultat în suprafața de pedeapsă, iar centralul partidei Alexandru Perju din Galaţi, dictează lovitură de la 11 m. De această dată, Simon Măzărache își asumă responsabilitatea executării loviturii de pedeapsă, înscrie și majorează scorul la 2-0 pentru echipa noastră.
Partida se încheie cu victoria echipei noastre care urcă pe poziția a treia a clasamentului Ligii a III-a, Seria a IV-a.

Următoarea etapă, se va juca sâmbătă 11 mai, de la ora 18.00 la Breaza, împotriva prahovenilor de la CSO Tricolorul Breaza.

 

Antrenorul principal, Ovidiu Tică, se declară mulțumit de atitudinea elevilor săi din partida de astăzi

 

        „În primul rând vreau să-i felicit pe baieți pentru modul în care au jucat astăzi. Cred că am avut un joc pe care l-am controlat de la un capăt la celălalt, iar diferența de scor putea să fie mult mai mare. Practic meciul a început de 1-0 pentru noi, iar de aici a urmat o perioadă de relaxare, probabil tinerețea jucătorilor noștri, în anumite momente își pune amprenta asupra jocului. Obiectivul nostru este evitarea retrogradării, iar la final vom vedea pe ce loc ne vom clasa.” a declarat la sfârșitul partidei de astăzi, antrenorul principal al echipei noastre, Ovidiu Tică

 

 

 

 

REZULTATE:
LIGA 3, Seria 4, Etapa 7 Play-off 

CS Dinamo Bucureşti – SCM Dunarea Giurgiu 5 – 2
SC Popești-Leordeni – CS Blejoi 1 – 3

LIGA 3, Seria 4, Etapa 7 Play-out

ARO Câmpulung – CS Păuleşti   2 – 0
CSM Flacăra Moreni – AS FC Pucioasa 1 – 0
CSO Tricolorul Breaza – CSO Plopeni 2 – 1